Multimedialny świat przedszkolaka

Świat bezustannych zmian, klimat globalizacji, rozwój techniki i nowoczesnych kanałów komunikacji zainspirowały nas w kierunku zmian technologicznych w przedszkolu.
Nauczyciele w naszym przedszkolu w czasie prowadzenia zajęć edukacyjnych wykorzystują sprzęt multimedialny, taki jak:
* tablica interaktywna;
*projektor;
* komputer z dostępem do internetu
* laptop
* aparat fotograficzny.
Innowacyjne środki dydaktyczne ułatwiają dzieciom zdobywanie wiedzy i kształtowanie takich umiejętności jak:
- logiczne myślenie,
- kojarzenie faktów,
- wytrwałość,
- cierpliwość,
- szybkie i celne podejmowanie decyzji.
Odpowiednio dobrane programy komputerowe pomagają rozwijać spostrzegawczość, zręczność, sprawność manualną, refleks oraz podzielność uwagi. Dzięki połączeniu innowacji z tradycyjnymi metodami plastycznymi dzieci uczą się łączenia technik plastycznych.

Miło nam Państwa poinformować, że dzięki sponsorom i pieniążkom uzyskanym z wpłat 1% przedszkole wzbogaciło się o tablicę multimedialną.
Od listopada 2011 roku zajęcia w przedszkolu we wszystkich grupach wiekowych, są prowadzone przy zastosowaniu tablicy multimedialnej oraz specjalnych programów komputerowych.

Elementy obrazu mogą być przesuwane i aktywowane bezpośrednio poprzez dotknięcie powierzchni tablicy palcem lub elektronicznym pisakiem, bez konieczności korzystania z myszy czy klawiatury.
Ruch rejestrowany jest dzięki naciskowi palców na powierzchnię ekranu. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu palce stają się wirtualnymi flamastrami w różnych kolorach!

Tablica ta posiada szereg cech, które w znaczącym stopniu wspomagają proces nauczania dzieci:
- Motywuje i angażuje, umożliwiając prezentację materiału w ciekawy sposób
- Zwiększa motywację dzieci, ale także nauczycieli
- Umożliwia szybsze przyswojenie pojęć złożonych i abstrakcyjnych
- Pozwala w niezwykły sposób uatrakcyjnić zajęcia.

Co to jest tablica interaktywna ( multimedialna)
Jest to tablica elektromagnetyczna, która poprzez połączenie z komputerem i projektorem multimedialnym staje się interaktywnym narzędziem do prowadzenia nowoczesnych prezentacji. Tablica pełni rolę wielkiego monitora.
Jak działa?
Tablica elektromagnetyczna reaguje na specjalny pisak, pióro jak na dotyk. Projektor multimedialny, komputer oraz tablica multimedialna są nawzajem ze sobą połączone i zintegrowane. Projektor rzuca obraz z monitora komputera na tablicę i ta przejmuje funkcję monitora. Pisaka używa się jak myszki, a więc uzyskuje się pełny dostęp do funkcjonalności komputera z poziomu tablicy. Teraz można uruchamiać programy, pracować w nich nie odchodząc od tablicy.
Możliwości
Przewagą tablicy interaktywnej nad tradycyjnymi tablicami jest fakt, że dodatkowo umożliwia ona pisanie, rysowanie, powiększanie obrazów itp. na tle aktualnie edytowanego dokumentu. To umożliwia tworzenie nowoczesnych, dynamicznych, interaktywnych zajęć.
Zalety
-skuteczna, interaktywna i wzbogacona prezentacja - przedszkolaki są bardziej zainteresowane,skupiają uwagę ,
- łatwa obsługa: pasek ikon jest zawsze dostępny pod ręką,
- wystarczy pisak: do pracy z tablicą wykorzystującą technologię pozycjonowania w podczerwieni wystarczy zwykły wskaźnik/pisak,
- bezpieczeństwo i wygoda użytkowania,
- lepsze wykorzystanie programów multimedialnych, filmów, materiałów dydaktycznych i Internetu,
- stały dostęp do informacji - wszystkie zajęcia prowadzone przy użyciu tablicy interaktywnej mogą zostać zapisane, dzięki czemu mogą być wykorzystane w dowolnej chwili na kolejnych zajęciach, np. zajęciach wyrównawczych lub w innych grupach w następnych latach.
- łatwe angażowanie dzieci do współtworzenia zajęć,
- łatwiejsze i skuteczniejsze przyswajanie wiedzy,
- prowadzący może prowadzić zajęcia w tempie dostosowanym do potrzeb dzieci,

Tablica multimedialna pozwala na ciekawe i szerokie zastosowanie jej w prowadzeniu zajęc dlatego zajęcia te są prowadzone w naszym przedszkolu codziennie.Dziękujemy wszystkim którzy wpłacając 1% podatku i przyczynili się do zakupu tablicy.DZIĘKUJEMY !!!