Wielkanocne tradycje i zwyczaje - Niedziela Palmowa

,,Palmy wielkanocne”
To są palmy przewspaniałe
Zrobione z wierzbowych gałązek
Z suszonych kwiatów i wstążek
Dajemy wam palmy w darze,
Bo tak stary zwyczaj każe.
Bo dawno temu wierzono, że palmy
Złe moce odgonią"

Dnia 20 marca dzieci z grupy ,,Pszczółki" zaprosiły swoich rodziców , aby wspólnie rozpocząć przygotowania do Świąt Wielkanocnych.
Wielki Tydzień zaczyna się Niedzielą Palmową.
Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z wierzby, która zgodnie z tradycją jest symbolem nieśmiertelności duszy. Obecnie wielkanocne palemki ozdabiane są suszonymi kwiatami, ziołami, gałązkami bukszpanu czy piórkami różnych kolorów. Święcenie palmy wielkanocnej to piękna tradycja według której palmy chronią domowników przed nieszczęściem.
Po poświeceniu palemki biło się nią lekko domowników, by zapewnić im szczęście na cały rok. Połknięcie jednej poświeconej bazi wróżyło zdrowie i bogactwo. Zatknięte za obraz lub włożone do wazonów palemki chroniły mieszkanie przed nieszczęściem i złośliwością sąsiadów.
Spotkanie rozpoczęło się krótkim występem przygotowanym przez dzieci .
Piękne piosenki o pisankach , kraszankach zajączkach i barankch wprowadziły wszystkich w nastrój nadchodzącej Wielkanocy.

Wykonanie wielkanocnej palmy to duże wyzwanie dla dzieci, lecz gdy w pracy pomagają rodzice to staje się ono zupełnie łatwe.
Kolorowe i bardzo oryginalne palmy ozdobiły kącik wielkanocny w przedszkolu.
Dziękuje przybyłym rodzicom za przyjęcie zaproszenia i wizytę w przedszkolu.

nauczycielka gr. ,,Pszczółki"
Joanna Dziakowicz